Objavljeno: 10.09.2017. u 23:26

BORAC PORAŽEN UZ USLOVE ZA IGRU NA IVICI REGULARNOSTI

Fudbaleri Borca poraženi su večeras na stadionu Pecara od Širokog Brijega rezultatom 2:0 u derbi utakmici 7. kola BH Telekom Premijer lige BiH, koju su obilježili, blago rečeno, katastrofalni uslovi za igru. Naime, na stadionu je čak četiri puta došlo do nestanka električne energije zbog čega su oba poluvremena trajala po 60 minuta, s tim što je početak drugog kasnio tri-četiri minuta. Takođe, cijelim tokom utakmice padala je jaka kiša praćena udarima vjetra, pa je teren Pecare bio natopljen.

Rrukovodstvo Borca željelo je zbog svega navedenog da uloži žalbu kod delegata Franje Grganovića iz Novog Travnika zbog grubog kršenja Pravilnika o takmičenju, odnosno člana 63 u kojem se navodi: „Ako utakmica stalnog takmičenja nije odigrana, ili je morala biti prekinuta iz opravdanih razloga koji se nisu mogli ukloniti (nevrijeme, magla, mrak, nestanak električne energije, požar, poplava, zemljotres i dr.), o čemu odlučuje sudija, ili je utakmica prekinuta zbog nastupa Dana žalosti, odigraće se nova utakmica ukoliko je do prekida došlo prije isteka 80 % regularnog vremena određenog za igru.“ Međutim, Grganović to nije uvažio, već je čelnicima Borca saopštio da primjedba mora biti uložena putem odgovarajućih tijela Fudbalskog saveza BiH.

Što se tiče same utakmice, prvu šansu zabilježili smo u 9. minutu, kada je Luka Menalo prebacio loptu sa lijeve na desnu stranu za Dinu Ćorića koji iz povoljne situacije loše zahvata loptu. Samo dva minuta kasnije, došlo je do djelimičnog nestanka električne energije na stadionu zbog čega dio reflektora nije bio u funkciji, a utakmica je nastavljena nakon 8 minuta.

Nedugo nakon nastavka, Široki Brijeg je stigao u do vođstva. Igrao se 22. minut kada je Josip Ćorić sa centra terena uputio dubinsku loptu za već spomenutog prezimenjaka Dinu, koji bježi odbrani Borca iskoristivši loše postavljenu ofsajd-zamku i lob-udarcem matira Asmira Avdukića.

U 28. minutu Mahir Karić je u duelu sa odbranom Širokobriježana sačuvao loptu i potom na lijevoj strani uposlio Mladena Veselinovića koji se, umjesto za šut, odlučio za dribling, što se ispostavilo kao loše. 39. minut donosi prvi šut crveno-plavih u okvir gola: Miloš Čudić je centrirao pred gol Širokog Brijega, nakon nesporazuma kako odbrane domaćih, tako i napadača Borca, lopta dolazi do Gorana Galešića koji šutira sa 17 metara od gola Širokog Brijega, ali Luka Bilobrk odlično interveniše na golu.

U 44. minutu Siniša Dujaković nakom kombinacije sa Čudićem šutira preko gola, da bi, u jeku bolje igre našeg tima, ponovo otkazali reflektori, pa je utakmica ponovo morala da bude prekinuta, ovog puta na 7 minuta. Nakon nastavka, viđena je još samo jedna šansa u prvom dijelu i to u 55. minutu, kada je Menalo pobjegao Borisu Raspudiću, ali iskosa sa desne strane šutirao direktno u Avdukića.

Kao što smo već rekli, početak drugog poluvremena kasnio je nekoliko minuta zbog trećeg problema sa reflektorima, a čim je susret nastavljen, izabranici Gorana Sablića stvorili su dvije stopostotne šanse za postizanje gola. Prvo je u 49. minutu Dejan Čabraja sa lijeve strane odigrao povratnu loptu na vrh kaznenog prostora za Josipa Barišića, čiji šut odlično zaustavlja Avdukić izbacivši loptu u korner, da bi nakon istog glavom šutirao asistent kod gola Josip Ćorić, ali je Avdukić ponovo bio na mjestu.

U 65. minutu Dujaković je u šesnaestercu Borca faulirao Menala, arbitar Elvis Mujić iz Banovića je pokazao na bijelu tačku, a kada je Čabraja želio da izvede jedanaesterac, zavladao je potpuni mrak na Pecari s obzirom da su van funkcije bili svi reflektori. Utakmica je ponovo prekinuta, ovog puta na 14 minuta, nakon čega je Čabraja spomenuti penal pretvorio u gol.

U 84. minutu Dujaković je uputio loptu ka Mahiru Kariću, koji nakon prijema veoma dobro šutira, ali Bilobrk zaustavlja šut Borčevog napadača. Na isteku 91. minuta bilježimo najbolju šansu za Borac na utakmici: Aleksandar Radulović je idealno na lijevoj strani uposlio Uroša Mirkovića koji bježi čuvaru, ali loptu nakon njegovog šuta golman Širokog Brijega izbacuje u korner.

Posljednju šansu bilježimo u 96. minutu, kada ponovo u akciji učestvuju Dujaković i Karić: desni bek crveno-plavih prolazi po desnoj strani i centira, ali Karić na prvoj stativi loše zahvata loptu.

Nakon trećeg premijerligaškog poraza, Borac zauzima šesto mjesto na tabeli sa 10 bodova, koliko je sakupio i bijeljinski Radnik, naredni rival našim fudbalerima, ali su izabranici Zorana Milinkovića u prednosti zbog manjeg broja primljenih golova (Borac 6:6, Radnik 6:10).

ŠIROKI BRIJEG – BORAC 2:0

stadion: Pecara, gledalaca: 1000, sudija: Elvis Mujić (Banovići), žuti kartoni: Bralić, D. Ćorić (Široki Brijeg), Čudić (Borac).

ŠIROKI BRIJEG: Bilobrk, Matić, Barišić, D. Ćorić, Baša, Čabraja, Menalo, Milićević, J. Ćorić, Begonja, Bralić. Još su igrali: Kožul, Ćorluka, Ivanković. Trener: Goran Sablić.

BORAC: Avdukić, Galešić, Ojdanić, Radulović, Dujaković, Raspudić, Karić, Danilović, Janičić, Veselinović, Čudić. Još su igrali: Mirković, Burazor. Trener: Zoran Milinković.