DRUGI IZLAZAK U EVROPU

Osvajanjem Kupa Jugoslavije 1988. godine, u kojem je u Beogradu golom Lupića savladana Crvena zvezda sa 1:0, Borac se po drugi put u svojoj istoriji našao u evropskim takmičenjima i to ponovo u Kupu pobjednika Kupova. U ovaj evropski izlet Banjalučani su krenuli bez trenera sa kojim su i osvojili Kup, Husnije Fazlića, koji je podnio ostavku, a na njegovo mjesto je došao Josip Kuže.

Za rivala u prvom kolu Borac je dobio tada malo poznati Metalist iz Harkova koji je za sve na Gradskom stadionu bio velika nepoznanica. Ali optimizam pred duel sa Ukrajincima nije nedostajalo. U anketi koju je sproveo banjalučki „Glas“, svi Borčevi fudbaleri su prognozirali pobjedu svog tima. A rezultatske prognoze su bile: Jakovljević 4:1, Malbašić 3:0, Mataja 2:0, Bilbija 2:0, Lipovac 2:0, Špica 3:0, Lemić 2:0, Matejić 2:0, Beširević 2:0, Buvač 4:2, Lupić 3:1, Karalić 1:0, Kalezić 2:0, Šijaković 3:0, Pobor 3:0, Gavrilović 2:0, Alagić 2:0.

Na kraju je bilo, kako je većina i prognozirala, 2:0 za Borac.

Tog 7. septembra čitava Banjaluka i Krajina se slila na Gradski stadion. Okupilo se 25 000 gledalaca i u toj fantastičnoj atmosferi fudbaleri su prosto dobili krila, pružili sjajnu igru koju su krunisali pobjedom.

U 44. minutu 1:0 za Borac. Loptu je u šesnaesterac gostiju ubacio Malbašić, do nje prvi dolazi Lemić i sjajnim udarcem glavom dovodi Banjalučane u vođstvo. Pogodak Lemića je bio kruna fantastične Borčeve igre u prvom poluvremenu.

Kakav je bio finiš prvog, takav je bio i finiš drugog poluvremena. U 89. minutu „Matejić je izveo skraćeni korner sa desne strane, na prvoj stativi Lupić je samo kratko zahvatio loptu, ona je poletjela ka drugoj strani do Lipovca. Iako odbrambeni igrač, on je manirom rasnog golgetera sa pet metara loptu prosto zakucao u mrežu golmana Metalista“ (Glas, 8. Septembar 1988.)

Gradski stadion je na nogama, 25 000 gledalaca su bili svjedoci Borčeve odlične igre i velike evropske pobjede.

U revanšu u Harkovu Borac nije bio ni sjena iz prvog meča u Banjaluci. Važnost susreta, odsustvo prvog strijelca Lupića, čak 40 000 gledalaca (Borčevi fudbaleri su prvi put u karijeri igrali pred tolikim brojem ljudi), umnogome su uticali na igru Borca. U sve to se uklopio i slabi sudija Lundgren iz Švedske, koji se od prvog minuta stavio na stranu domaćina. Vrhunac navijačkog suđenja zbio se u 79. minutu, kada je, pri vođstvu Metalista od 2:0, dosudio nepostojeći penal za domaćine.

„Neko je od igrača Borca ušao u duel sa Baranovim, laganim startom izbacio loptu u korner. Baranov se okrenuo oko sebe, pogledao na saigrače očigledno sa željom da se dogovori ko će izvesti udarac sa ugla. Međutim, sudija iz Švedske je na zaprepašćenje svih na stadionu, ali i oštre proteste Banjalučana, pokazao na bijelu tačku!? Uvjeravanja gostiju da nije u pravu nisu urodila plodom, iskusni Adžujev bio je siguran egzekutor najstrože kazne. Na taj način, Metalist je poveo sa 3:0 i obezbijedio ulazak u drugo kolo Kupa pobjednika Kupova. Tačku na debakl Banjalučana stavio je Josipov u 83. minutu.“ (Sport, 6. oktobar 1988.).

Borac se neslavno oprostio od Evrope, ali to nije bila jedina kazna. Poslije utakmice uslijedila je još gora i teža. Zbog incidenata u Harkovu klub sa Gradskog stadiona kažnjen je sa 35 000 švajcarskih franaka, golman Jakovljević dobio je osam, a Bilbija jednu utakmicu kazne. Trener Nenad Gavrilović dobio je zabranu od pet godina sjedenja na klupi, a predstavnik kluba Živko Stanić svoju dužnost neće moći obavljati naredne tri godine.

Na ovaj način Borac je završio svoj drugi izlazak u Evropu; nakon meča u Harkovu, na Gradskom stadionu je osvanuo natpis „Ubiti Lundrena i .ebati sve Šveđanke“.

Banjaluka, 7. septembar 1988.

BORAC – METALIST 2:0 (1:0)

Strijelci: 1:0 Lemić (44.), 2:0 Lipovac (88.)

Stadion: Gradski, gledalaca: 20 000, sudija: Korea (Portugal), žuti kartoni: Malbašić (Borac), Romančuk (Metalist).

BORAC: Jakovljević, Malbašić, Mataja, Bilbija, Lipovac, Špica, Lemić (Kalezić), Matejić, Beširević, Buvač (Knežević), Lupić.

METALIST: Kutjepov, Derkač, Romančuk, Pančišin, Kolokov, Derevinski (Ivanov), Adžujev, Relučenko, Jakubinski, Tarasov, Baranov (Josipov).

Harkov, 4. oktobar 1988.

METALIST – BORAC 4:0 (1:0)

Strijelci: 1:0 Tarasov (25.), 2:0 Tarasov (68.), 3:0 Adžujev (75. iz penala), 4:0 Josipov (83.)

Stadion: Metalista u Harkovu, gledalaca: 40 000, sudija: Lundgren (Švedska), žuti kartoni: Beširević, Buvač, Jakovljević, Bilbija, Lemić, Mataja (Borac), crveni karton: Milorad Bilbija (Borac).

METALIST: Stibuha, Kolokov, Suslov, Ivanov, Romančuk, Adžujev, Pančišin (Josipov), Jakubovski, Tarasov, Baranov.

BORAC: Jakovljević, Malbašić, Mataja, Bilbija, Lipovac, Špica, Pobor, Matejić (Kalezić), Beširević, Buvač (Sofilj), Lemić.